Nə oldu, “Neftçi” dağıldı?
Martdan bu yana koronavirus pandemiyasına görə sanki qış yuxuna getmiş Azərbaycan futbolunda son 2-3 gündə canlanma müşahidə olunur. Bu da səbəbsiz deyil. Əvvəlcə məlum oldu ki, iyunun ilk günündən klublarımız məşqlərə başlayacaq, ayın 21-də isə Premyer Liqamız qaldığı yerdən davam edəcək.
Dünən klublarımız hazırlığa start verdilər, PFL isə mövsümün qalan hissəsinin təqvimini açıqladı. Ardınca məlum oldu ki, I divizion və Gənclər Liqasında mövsümün qalan hissəsi oynanılmayacaq və AFFA İcraiyyə Komitəsinin qərarına əsasən, “Turan Tovuz” və “Qəbələ” müvafiq olaraq bu yarışlarda çempion elan edildilər.
Axşam saatlarında isə AFFA-nın icraçı vitse-prezidenti Elxan Məmmədovun açıqlamaları günə damğa vurdu. CBC Sportda “Bizim futbol”un qonağı olan assosiasiya rəhbəri əvvəlcə növbəti mövsüm Premyer Liqada komanda sayının artırılmayacağını bəyan etdi. Bildirdi ki, planda 10 komanda olsa da, hazırkı vəziyyət nəzərə alınaraq növbəti mövsümdə də yüksək dəstədə 8 komandalı çempionat keçiriləcək.
Daha sonra E.Məmmədov millinin baş məşqçi məsələsinə toxundu və bəyan etdi ki, yığmanı çalışdırmağa əsas namizəd olan 3 əcnəbi məşqçi ilə danışıqlar artıq bərpa olunub. Millətlər Liqasının startı yubanmasa, ən geci artıq avqustda yığmamızın yeni çalışdırıcısını adını rəsmən biləcəyik. Bu açıqlama həm də “millini yerli mütəxəssis çalışdıracaq” fikrinin üstündən bir daha xətt çəkdi.